PROGRAM SECOND WEEK

November 10 – 16

ALL SCREENINGS ARE FREE OF CHARGE! EXCEPT “ON BODY AND SOUL” AND “BUDAPEST NOIR”

SCREENINGS ARE AT LAEMMLE’S MONICA FILM CENTER 

EXCEPT
THE SATURDAY AND SUNDAY 11:00AM SHOWS AT  PLAYHOUSE 7 PASADENA

THURSDAY Nov. 16 7:30PM LAEMMLE’S MUSIC HALL

Friday 10.
5:00pm     THE KOROSTAKANY MASSACRE / Korostakanyi Meszarlas (Documentum film) - What only the birds can see(educational) - Our old castles in a new light (animation 

7:30pm     I LET IT GO / Engedem hadd menjen(Documentary film) - THE CALL TO THE CORPSE (TV Short) - NOIR(TV Short) - THE CARROT (TV Short)

9:45pm     HIS PARENTES EYES / Szulei szeme (Documentary) - THE FIFTH TASTE (Az otodik iz) (TV Feature) PLATTENSE (Tv short film)

Saturday 11.

11:00AM    CHANDRAS CART/Csandra szekere(TV Feature film) - The Photographers behind Hungary's nature(educational) -  Laemmle's PLAYHOUSE 7 PASADENA

2:00pm     HUNGARIAN FATE - THE KING'S DEATH / A kiraly halala) (TV Feature film) - THE LAST HOURS/Utolso orak (TV Feature film) - HUNOR /Hunor (Animation)

5:00pm     BROKEN MIRAGE / Csonka delibab (TV Feature film) - UCHEBNK (TV Short film)                  

7:30pm     THE CURSE OF THE BLACK MUMMY / A Fekete mumia atka (TV Film) - PARTISANS / Partizanok (TV Short film)

9:45pm     GRAY NOBODIES / SZURKE SENKIK(TV fILM) - THE LETTERS / A Levelek(TV Short film)

Sunday 12.

11:00AM    BEHIND THE CURTAIN / Kuliszatitkok (Documentary film)   Laemmle's PLAYHOUSE 7 PASADENA

2:00PM     THE ROUTE TO THE HOLY CROSS - DOCUMENTARY FILM

5:00pm     ONCE UPON A TIME THERE WAS.../ Volt egyszer egy... (10 animations for kids)    

7:30pm     KOSSUTH'S PRIEST / Kossuth papja (TV Feature film) - THE MOMENT(TV Short film) -  FREEDOM FLIGHT (Szabadsag-Kulonjarat) (TV Feature film)

9:45pm     THE PASTOR'S DOVE OF A WIFE / A Galamb papne - TV FILM

Monday 13.

5:00pm     IN A NET OF STARS / Csillaghaloban (Documentary) -  Well drilling-A different treasure hunt(Documentary) The inland delta of the river Danube(Educational) - Berti the pink sheep / The adventures of Berci (animation)                

7:30pm     THE GUSZEV CASE / TRAITORS / Guszev ugy - Arulok (TV Feature film) ONE GOD TWO NATIONS (Documentary) - LITTLE MOUSE / Eger (Animation)

9:45pm     THE BRASS BAND RUNS AMOK / Berosalt a rezesbanda (TV Feature film) - THE BOAR HUNT / A vadkan vadaszt (TV Feature film)

Tuesday 14.

5:00pm     THE HUNGARIAN CORRIDOR (Warsaw 1944/ A Magyar korridor varso 1944 (Documentary film) - SIEGE OF BUDAPEST / Budapest ostroma (Documentary)

7:30pm     HUNGARIAN FATE - THE KING'S DEATH / A kiraly halala) (TV Feature film) - THE LAST HOURS/Utolso orak (TV Feature film) - HUNOR /Hunor (Animation)

9:45pm     THE WILD KUNSAG - THE SECRET LIFE OF THE PUSZTA/ Vad kunsag(Educational) - THE MAN WITH THE STONE AXE - A FIBULA AND FABLE (Educational) 

Wednesday 15.

5:00pm     The Man of God / Az Isten Embere

7:30pm     ON BODY AND SOUL                     

9:45pm     BEHIND THE CURTAINS - PEACETIME IN BUDAPEST / Bekebeli Budapest - INDIAN TALES FROM THE PLANES / Siksagi Indian mesek(Animation)

Thursday 16.

2:00pm     GRAY NOBODIES / SZURKE SENKIK(TV fILM) - THE LETTERS / A Levelek(TV Short film)

7:30pm     BUDAPEST NOIR  - Laemmele's MUSIC HALL